Občané Chropyně by měli vědět, co se ve městě děje a co se chystá!

5. 12. 2017 21:21:50
Zapojit se do rozhodování o důležitých stavbách a navrhnout jiné řešení, je v Chropyni obtížné. Zdá se, že radnice bere připomínky občanů spíše jako přítěž. Pravdu má přece ten, kdo byl zvolen. Nikoli běžný občan.

Kruhové objezdy, jednosměrná ulice Ječmínkova, 46 metrů vysoký vodojem, cyklostezky vedoucí odnikud nikam, těžba štěrkopísku, znovuotevření spalovny, (ne)funkční kamerový systém, gigantický silniční nadjezd místo současného železničního přejezdu. To je jen krátký výčet akcí, o kterých se na radnici rozhoduje nebo rozhodovalo.

Občanů se na jejich názor nikdo předem nezeptá

Jsou to věci, které dlouhodobě ovlivní život v našem městě, některé z nich i na desítky let. Přestože se jedná o tak důležité a zásadní problémy, občanů se na jejich názor mnohdy nikdo předem nezeptá. Občanům je ukázáno až výsledné řešení. V podstatě hotový projekt, do kterého už nelze zásadně zasahovat, který již nelze měnit. A to je podle mého špatně. Jelikož spousta věcí by šla řešit jinak. Mnohdy lépe, efektivněji a také levněji.

Aby se neřeklo, občas město pro občany uspořádá veřejné setkání, kde může každý svobodně sdělit svůj názor a připomínky. Jenže až poté, co je studie k danému projektu hotová a draze zaplacená. Je to jako házet praseti kost.

Cyklostezka která vede odnikud nikam

Ukázkovým příkladem může být nedávné setkání chropyňáků na téma rekonstrukce prostoru před nádražím a ulice Nádražní. Až při něm se zjistilo, že je cyklostezka zbytečná a majitelé rodinných domů s jejím umístění vedle svých předzahrádek kategoricky nesouhlasí. To byl takový problém zeptat se lidí na jejich názor předtím, než se začala studie zpracovávat? A tak je to tu skoro se vším.

Snažíme se o to, aby radnice s občany komunikovala

Více než dva roky se snažím, stejně jako náš spolek Lužňáci o to, aby radnice a zastupitelé více komunikovali s občany. Aby se lidí nebáli ptát na jejich názor. Aby radnice poskytovala informace o dění v obci a zamýšlených projektech více než jen zveřejněním několika vět na úřední desce, kterou většina lidí stejně nečte. Na rovinu, co z ní taky běžný řadový občan zjistí? Vyznat se v paragrafech a té záplavě odborných výrazů, to je mnohdy nadlidský výkon.

Občané by měli mít možnost rozhodovat o tom, jak se bude naše město vyvíjet

Občané by měli mít možnost rozhodovat o tom, jak se bude naše město vyvíjet. Jejich názor, jejich odlišný pohled na danou věc neovlivněný byrokratickou rutinou a selský rozum, mohou být pro město velkým přínosem. Zkušeností poslední doby a několika předešlých let totiž jasně ukazují, že by se mnoha problémům, komplikacím a zbytečným finančním výdajům dalo předejít, kdyby spolupráce mezi radnicí a občany fungovala. A to již od přípravné fáze projektu. Při jeho tvorbě. Mnoho dobrých nápadů se totiž do už hotového projektu nedá zapracovat.

„Stálo by to čas a peníze“, slýcháme to stále dokola. Ano, je to pravda. Peníze jsou vždy až na prvním místě. A tento argument často a rádi hereticky opakují i někteří radní. Jejich slovy: „Občanů se ptát nemusíme. Dali nám důvěru a my přece nejlépe víme, co je pro město nejlepší.“ „Stačí, když se občanům představí až nachystané řešení. Pak mají možnost se k dané věci vyjádřit a zeptat se.“

Namísto toho, aby se projet nachystal dokonale a vychytala se každá moucha, čemuž může po vzoru „víc hlav víc ví“ pomoct konstruktivní spolupráce s veřejností, setkáváme se spíše s opačnou situací, kdy autoři projektu uspořádají pro občany veřejné setkání, na kterém je projekt za každou cenu obhajován a jsou hledány jen důvody k tomu, aby zůstal projekt tak, jak byl navržen. A proč? Protože by změny byly drahé, zabraly by čas a nestihlo by se zažádat o tučnou dotaci, bez které to dnes už asi ani nejde.

Železniční nadjezd místo přejezdu. Téma, o kterém zastupitelé neradi mluví

Typickým příkladem může být nedávná příhoda, která se mi stala u nás na radnici. Dva roky upozorňuji představitele města, že se blíží výstavba dvojkolejné tratě Brno – Přerov, v rámci které má být současný železniční přejezd nahrazen nadjezdem nebo podjezdem. A ten se do prostoru přejezdu jaksi „nevejde“. Dva roky jsem slyšel, že není důvod tento problém řešit. Že je na to čas. Před pár týdny proběhla v této věci na radnici porada. Zjistilo se, že je za minutu dvanáct. Řešení by bylo, ale tlačí nás čas. Takže se těžko posazuje myšlenka umístit nadjezd na jiném místě. Na místě, které by navazovalo na budoucí obchvat, snížilo zatížení města nákladní dopravou, průjezdy zemědělské techniky a zlepšilo přístup do centrální části sídliště, které se začne brzy rozrůstat o plochy nové rodinné zástavby.

Krátkozraké plánovaní motivují tučné dotace. Selský rozum jde stranou

S nadjezdem nikdo nepočítal. Dělali se dopravní studie, urbanistické studie, studie rekonstrukce ploch před nádražím s novým kruhovým objezdem a cyklostezkou. Jenže všechny tyto studie řešily vždy jen malý kousek území města a problémy, které jsou tam nyní. Nikdo se nezamyslel nad tím, jak se situace změní za deset a více let. Plánuje se prostě krátkozrace a pak vznikají problémy, které generují další a další komplikace. Málokterá věc na sebe pak z dlouhodobého hlediska navazuje. Házíme si tak sami sobě klacky pod nohy. Kdo je za tuto situaci zodpovědný? Autoři posudků a studií, kteří jsou z Brna, Prahy, Olomouce, nebo zadavatelé těchto studií? Tedy naši radní? Ať si odpoví každý sám.

Občanů není důvod se ptát, zaznělo z radnice

Když jsem se zeptal, zda se někdo z radnice ptal lidí bydlících u přejezdu a na ulici Tovačovské, zda se jim bude líbit mohutný nájezd nadjezdu před jejich domy a předzahrádkami, bylo mi odpovězeno, že nebyl důvod se ptát. Že je to v kompetenci investora stavby, tedy Správy železniční dopravní cesty. Kdo tedy u nás hájí zájmy občanů.? Koho jsme si zvolili, aby nás zastupoval? Kdo se ohání planými slovy, jak myslí na naše blaho a pak, když dojde na lámání chleba, snaží se chybu hledat na druhé straně?

Více než dva roky mělo město na to, aby hledalo řešení. Aby se vedl dialog s občany, kterých se to nejvíce dotkne. Jenže o tomto problému věděl málokdo. Až na těch pár, kteří dlouhodobě užší spolupráci s veřejností odmítají a neradi občany informují o věcech předem. I proto se žádná diskuze nevedla. Nejsou informace, není o čem diskutovat. Už vám to začíná dávat smysl?

Doufejme, že se to do budoucna zlepší. Bez dialogu s občany a bez zapojení veřejnosti do rozhodování, se situace v Chropyni bude jen těžko zlepšovat. Naštěstí se daly věci do pohybu a drobné změny se začínají projevovat. Musíme se ale všichni dál zajímat, co se děje a chystá kolem nás. Pokud se zajímat přestaneme, zaděláváme si zbytečně na další a další problémy. Není to totiž jen o politice, ale o aktivitě nás, běžných občanů Chropyně.

Autor: Michal Pospíšil | úterý 5.12.2017 21:21 | karma článku: 26.31 | přečteno: 1871x

Další články blogera

Michal Pospíšil

Čeho se zastupitelé v Chropyni bojí?

Štěrkopísek se stal strašákem, kterého se bojí početná část zastupitelů Chropyně. Zřejmě proto se rozhodli vykašlat na výsledek referenda a raději budou dál vyčkávat. Jejich taktika se jim zatím vyplácí.

9.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 931 | Diskuse

Michal Pospíšil

Těžbu štěrkopísku v Chropyni může zastavit referendum

Boj o zastavení těžby štěrkopísku v Chropyni dál pokračuje. Odpůrci těžby prosadili nové veřejné projednávání. O těžbě štěrkopísku rozhodne referendum.

31.3.2017 v 15:30 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 414 | Diskuse

Michal Pospíšil

Hazard v Chropyni - Co je pravda, nepravda a názorová manipulace?

V Chropyni to pěkně vře. Lidé se bouří kvůli nové herně a chtějí hazard zakázat. Radní naopak hazard podporují a hledají argumenty proti zákazu. Jsou však tyto argumenty pravdivé? Nebo se jedná o vychytralou názorovou manipulaci?

8.2.2017 v 3:12 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 869 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Ministryně financí nabádá města: Jestli vám chybí peníze, zdražte lidem daň z nemovitosti

Paní ministryně asi nerozumí politice. Takové věci si může myslet,prověřovat a počítat,ale nesmí s tím vylézat ven.Být na místě Andreje Babiše,tak ji pošlu zpátky do normálního světa..I šlamastiku s EET zavinila ona.

15.6.2019 v 23:07 | Karma článku: 37.41 | Přečteno: 3873 | Diskuse

Vašek Peričevič

Kauza: Petr Kramný - "vrah" promluvil.....

Naprosto chladný, neprojevující sebemenší emoce, zcela bezcitný a zejména chladnokrevný, tak popisují média Petra Kramného.

14.6.2019 v 15:13 | Karma článku: 32.60 | Přečteno: 5411 | Diskuse

Bedřich Dvořák

V Česku přibude milion nových důchodců, stát čeká nepříjemné přiznání

To jsou věci. Proč platíme takové výzkumníky ? Nežijí na jiné planetě ?Stárnutí obyvatelstva v určité zemi je dávno předvídaná věc. Proto se i na celém světě promýšlejí nová opatření,jak to vyřešit.

14.6.2019 v 14:55 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 754 | Diskuse

Mgr. Richard Andrle, Mba

Proč pomáhat ostatním ? věčná otázka.

Společenství řádu pomocníků sv. Lazara Jeruzalemského se pustilo do dalšího projektu ADOPCE SÝRIE, který navazuje na stávající aktivity této neziskové organizace. Říká předseda spolku Mgr. Richard Andrle.

14.6.2019 v 9:17 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 169 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Stačilo pouhých 29 pracovních dní v Bruselu a je to tady ?

Dnes se všude objevil neautorizovaný český překlad známé auditorské zprávy od Evropské komise. Zarazili mne dvě věci. Rozsah auditovaných skutečností a minimální čas ,který byl pro zpracování použit.

13.6.2019 v 12:55 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 9687 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 816

Grafik, designer a programátor, který se věnuje publicistice, ochraně životního prostředí, krajinné ekologii a westernu. Autor projektu Lužní lesy.

Najdete na iDNES.cz