Těžbu štěrkopísku v Chropyni může zastavit referendum

31. 03. 2017 15:30:16
Boj o zastavení těžby štěrkopísku v Chropyni dál pokračuje. Odpůrci těžby prosadili nové veřejné projednávání. O těžbě štěrkopísku rozhodne referendum.

Těžba štěrkopísku se po dvou letech čekání opět objevila jako žhavé téma na veřejném zasedání zastupitelstva města Chropyně. Ve středu 29.března 2017 přišla na toto téma diskutovat kromě přítomného investora Ing. Antonína Stojana - zástupce firmy EKO AGROSTAV, a.s. - a zastupitelů města i stovka občanů, včetně spolku Lužňáci, kteří se dlouhodobě snaží plánovanou těžbu na loukách Hejtman u Chropyně zastavit.

Účast investora uvítali všichni přítomní. Očekávalo se, že objasní některé hlavní nejasnosti a problémy, které těžba pro Chropyni a sousední obec Záříčí představuje. Mimo jiné nedořešená trasa dopravy, střet záměru s ochranou životního prostředí, přírodní památkou v jejím sousedství a skutečná doba, po kterou by se mělo u Chropyně těžit. Ani na jednu otázku však investor neměl jasnou odpověď.

Naopak připustil, že velká většina vytěženého štěrkopísku půjde na prodej a těžká nákladní doprava bude směřovat hlavním tahem nejen přes Chropyni, ale i přes Záříčí, jelikož ji budou zajišťovat soukromí dopravci. Obavy z nárůstu intenzity nákladní dopravy, zvýšení hlučnosti a prašnosti v zastavěných částech obce se tak jen potvrdily. Těžká nákladní vozidla by tak například ulicí Tovačovskou v Chropyni, případně přímo přes centrum obce Záříčí mohla projíždět každých deset minut.

Pokud z jednání na městského úřadu v Chropyni vzejde názorová převaha na zastavení veškeré činnosti k povolení těžby s návaznou změnou územního plánu, v tomto případě zahájí naše společnost veškeré kroky na náhradu škody za zmařenou investici, spočívající v ušlém zisku ... a tuto ztrátu budeme soudně vymáhat.Takto se Ing. Stojan vyjádřil na konci svého vystoupení před všemi zúčastněními.

Arogantní projev a veřejné výhrušky investora ostře odsoudila i paní zastupitelka Supová, zejména poté, co se investor kriticky ohradil proti oběma předkladatelům tohoto bodu projednávání – zastupiteli Mgr.Vlasatému a předsedovi spolku Lužňáci, panu Michalu Pospíšilovi.

Občané o těžbě štěrkopísku rozhodnou na podzim v referendu

Ani po hodinové debatě a bouřlivé diskusi se zastupitelstvo nebylo schopno domluvit, jaké řešení k zastavení těžby by bylo nejlepší. Proto využilo jedinou zbývající variantu a většinou hlasů odsouhlasilo, že o budoucnosti těžby rozhodnou sami občané formou referenda, které se bude konat už letos na podzim, v termínu parlamentních voleb.

Proti referendu se zvedla pouze ruka jediná a to paní starostky Sigmundové. Ta dlouhodobě zastává spíše vyčkávací taktiku a obhajuje ekonomický přínos těžby do rozpočtu města, za což sklízí dlouhodobě ostrou kritiku občanů.

S výsledkem jednání a vyhlášením referenda jsem spokojen. Vidím v tom velký úspěch a ideální možnost, jak těžbu jednou provždy zastavit. Referendum je demokratický nástroj, ve kterém občané sami rozhodnou, zda se těžit bude či nebude,komentoval situaci opoziční zastupitel Michal Vlasatý a Michal Pospíšil, který dodává:Pokud se referenda k otázce štěrkopísku zúčastní minimálně tolik lidí, co podepsalo petici z roku 2015, je více než pravděpodobné, že bude referendum nejen platné, ale i závazné a těžba štěrkopísku na unikátních loukách Hejtman bude jednou provždy zastavena.

Jaké další kroky k povolení těžby štěrkopísku podnikne investor, není zatím jasné. Spolek Lužňáci a velká část veřejnosti jsou však připraveni dál celou kauzu sledovat a ve veřejném zájmu těžbě bránit. I proto bylo na zastupitelstvu také rozhodnuto o vytvoření pracovní výboru na ochranu životního prostředí, který bude v úzké spolupráci s městem a veřejností pracovat na dalších krocích, směřujících k zastavení těžby a fungovat jako poradní hlas i při jiných záměrech, které by se mohly dotýkat zájmu občanů a životního prostředí.

Autor: Michal Pospíšil | pátek 31.3.2017 15:30 | karma článku: 13.27 | přečteno: 407x

Další články blogera

Michal Pospíšil

Čeho se zastupitelé v Chropyni bojí?

Štěrkopísek se stal strašákem, kterého se bojí početná část zastupitelů Chropyně. Zřejmě proto se rozhodli vykašlat na výsledek referenda a raději budou dál vyčkávat. Jejich taktika se jim zatím vyplácí.

9.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 915 | Diskuse

Michal Pospíšil

Občané Chropyně by měli vědět, co se ve městě děje a co se chystá!

Zapojit se do rozhodování o důležitých stavbách a navrhnout jiné řešení, je v Chropyni obtížné. Zdá se, že radnice bere připomínky občanů spíše jako přítěž. Pravdu má přece ten, kdo byl zvolen. Nikoli běžný občan.

5.12.2017 v 21:21 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 1840 | Diskuse

Michal Pospíšil

Hazard v Chropyni - Co je pravda, nepravda a názorová manipulace?

V Chropyni to pěkně vře. Lidé se bouří kvůli nové herně a chtějí hazard zakázat. Radní naopak hazard podporují a hledají argumenty proti zákazu. Jsou však tyto argumenty pravdivé? Nebo se jedná o vychytralou názorovou manipulaci?

8.2.2017 v 3:12 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 865 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Most mezi námi

Fotosoutěž - vyhlášení výsledků a pozvání na vernisáž

Dlouho očekávaná chvíle je zde. Máme výsledky fotosoutěže a dvacet vybraných fotografiích už se zpracovává v tiskárně. A tak je namístě, abychom vás s výsledky seznámili a pozvali vás na slavnostní vernisáž.

16.11.2018 v 11:59 | Karma článku: 3.69 | Přečteno: 131 | Diskuse

Zdenek Horner

Jak porazit islamismus?

Především je nutno přiznat si podobný fanatismus ve vlastních řadách. Odborná veřejnost ví jak s extremismem zacházet. Měli bychom se poučit z politických postojů k vlastnímu extremismu, jejž také neumíme vytěsnit.

16.11.2018 v 10:53 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 431 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Někdo to musí zaplatit. Někdo ví co dělá !

Dnes probíhá na Václavském náměstí v Praze podivná demonstrace proti voličům. Ti zvolili špatně jak prezidenta,tak hnutí ANO. A tak se volá podobně jako před rokem 1989.... jen jiná jména. Kalousek,Kalousek,Kalousek.....

15.11.2018 v 20:28 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1451 | Diskuse

Zdenek Horner

Další komické strašení ohledně Velikonoc aneb pryč s Pomlázkou

Údajně jsou ohroženy české Velikonoce, tvrdí vedle Ondřeje Neffa zdejší esoterik Čermák. EU se chystá prý prostřednictvím Istanbulské smlouvy zakázat Pomlázku! Považte, EU sahá na národní poklad! Bububu!

15.11.2018 v 13:43 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 533 | Diskuse

Most mezi námi

Rozhovor s porotkyní - Johanka Horáková

Zveřejnění výsledků fotosoutěže se kvapem blíží a tak vám přinášíme ještě jeden rozhovor s porotkyní a to Johankou Horákovou. Zastupovala svou maminku, paní Jarmilu Kamenáčovou Horákovou, která v minulém ročníku získala 3. místo.

15.11.2018 v 12:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 113 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 806

Grafik, designer a programátor, který se věnuje publicistice, ochraně životního prostředí, krajinné ekologii a westernu. Autor projektu Lužní lesy.

Najdete na iDNES.cz