Chropyně chce snížit výdaje na recyklaci odpadů. Ve hře jsou statisíce.

22. 06. 2016 4:22:00
Vysoké náklady za recyklaci odpadu hodlá město Chropyně řešit razantním způsobem. Ušetřit by mohlo až 800 tisíc korun ročně. Přestože je dosavadní systém financování recyklace nevýhodný, část vedení města od něj nechce ustoupit.

Město Chropyně přispívá na třídění a recyklaci odpadů částkou 1 milion korun ročně. Recyklaci zajišťuje dobrovolný svazek obcí RESO.Náklady jsou však ve srovnání s konkurencí čtyřnásobné. Změna dodavatelské firmy by ušetřila Chropyni přes 800 tisíc korun. Část zastupitelů proto navrhuje vystoupení z RESO. S tímto řešením ale starostka Chropyně ani vedení RESO nesouhlasí. Rozhodne až mimořádné zastupitelstvo.

Dobrovolný svazek obcí RESO byl založen v roce 1993 za účelem vytvoření integrovaného systému hospodaření s komunálním odpadem. Součástí svazku jsou město Chropyně, Hulín, obce Kyselovice, Pravčice, Skaštice, Záříčí a Žalkovice. Třídící linka provozovaná v Hulíně má roční kapacitu cca 1150 tun odpadu. Z toho 55% odpadu je využito k dalšímu zpracování jako recyklát, 29% nevyužitelného odpadu putuje do cementárny v Hranicích ke spálení a 16% odpadu končí na skládce ve Zdounkách.

Za rok 2015 činil příspěvek města Chropyně svazku RESO na třídění a recyklaci odpadu celých 1.092.292 Kč. Obdobnou částku investovalo město i v roce předešlém. Přitom za stejné služby by u konkurenční firmy Biopas spol. s.r.o. Chropyně zaplatila 246.893 Kč, tedy pouhých 23% z částky, kterou Chropyně aktuálně přispívá.

Na základě těchto zjištění finanční výbor města Chropyně za podpory opozičních zastupitelů nechal svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, jehož hlavním bodem bude projednání setrvání či vystoupení města ze svazku RESO.

„V případě, že bychom ze svazku vystoupili, mohla by Chropyně ročně ušetřit více než 800 tis.korun, které by bylo možné využít do konkrétních investičních akcí, které by měli pro rozvoj města viditelný přínos.“, argumentují zastupitelé.

Starostka Chropyně Ing. Věra Sigmundová (členka představenstva RESO), místostarosta Chropyně Ing. Jiří Rosecký (současný předseda představenstva RESO) i vedoucí provozu Ing. Magda Říkovská (bývalá starostka obce Kyselovice) zastávají názor opačný a vidí ve svazku obcí RESO výhody.

Kompletní finanční analýzu nákladů recyklace odpadů zveřejnilo město Chropyně i na svých oficiálních webových stránkách.

„Východiskem by mohla být rekonstrukce třídící linky, snížení počtu zaměstnanců a zvýšení objemu vytříděného odpadu o 80%.“ Takto komentuje situaci ve zveřejněné analýze starostka Chropyně.

Jak ale potvrdila vedoucí provozu Ing. Magda Říkovská, očekávaných změn nelze dosáhnout dříve než v horizontu několika let. Nejen že nejsou aktuálně k dispozici potřebné dotační výzvy k financování projektu rekonstrukce, ale není nachystaný ani žádný projekt, který by zefektivnění provozu řešil. „Chybí jasná a proveditelná vize.

Dosud není zpracovaný žádný projekt rekonstrukce. Narážíme dlouhodobě na stále stejné problémy a těžko zajistíme v krátké době dostatek tříděného odpadu, který by mohl zisky RESO navýšit.... Zájem okolních obcí o přidružení k našemu svazku RESO je malý, ne-li žádný. Jsou sice jisté možnosti, ale pouze hypotetické.“, dodává.

Třídící linka RESO HulínTřídící linka RESO Hulín (Michal Pospíšil)

Na rozdíl od stovek podobně vzniklých svazků obcí, které řeší odpadové hospodářství komlexně včetně komunálních odpadů, RESO zůstalo po mnoho let pouze u tříděného odpadu. I to je jedním z důvodů, proč musí zapojené obce jeho provoz dotovat.

Situaci nezlepší podle předsedy spolku Lužňáci, který se problematikou odpadů v Chropyni také zabývá, ani snížení nájmu pronajatých budov, které RESO využívá.

„V lepším případě by vyřešení soudního sporu mezi městem Hulín a firmou Komerc servis CZ, která si budovy nárokuje, mohlo snížit náklady pronájmu o necelých 200 tis. Což je v rámci celkových nákladů zanedbatelná částka. Dokud nebude reálně možné v krátké době navýšit objem zpracovávaného odpadu, jsou argumenty pro zachování členství v RESO velmi chabé a nereflektují skutečný stav věci“

To, že je provoz RESO bez dotací ze strany obcí ztrátový, potvrdila současná starostka Chropyně Ing. Věra Sigmundová již na veřejném zasedání zastupitelstva v prosinci 2012.

PZN: Na webu města tento dokument nenajdete. Je alek dispozici zde. Od května 2015 město Chropyně zápisy ze zasedání zastupitelstva přestalo zveřejňovat. I přes nesouhlas občanů. O důvodu této změny v přístupu k informacím lze jen spekulovat.

Proč se problémem enormě drahé recyklace začal finanční výbor města Chropyně zabývat až v posledních několika měsících, je otázkou. Veřejným tajemstvím však zůstává, že problém recyklace odpadů a RESO není jediným problémem, který Chropyni trápí. Několik trestních oznámení mělo být dle neoficiálních zdrojů podáno v souvislosti s budováním chropyňské kompostárny, kterou občané nazývají „černou dírou“ dotačních peněz. Provoz kompostárny je ztrátový a město jej musí také dotovat. Přitom ještě v roce 2014 starostka Sigmundová tvrdila, že by provoz kompostárny (podle původního projektu) měl vykazovat zisk až 4 mil.korun. Viz oficiální zdroj - odpověď na žádost o informace.

Předražené zakázky, neprůhledné hospodaření a pochybná rozhodnutí radnice v rámci investičních akcí jsou denním chlebem dlouhodobých kritiků vedení města. Díky tlaku veřejnosti a zapojení spolku Lužňáci se naštěstí podařilo začít o některých problémech alespoň diskutovat.

Zda mimořádné zastupitelstvo svolané kvůli RESO vyřeší problém vysokých nákladů recyklace odpadů je nejisté. Pokud by se ale podařilo najít řešení, které v krátké době zlepší hospodářské výsledky RESO, může setrvání v tomto svazku Chropyni vzhledem k chystaným legislativním změnám kolem odpadů přinést i jistou výhodu. V opačném případě další zbytečné výdaje z rozpočtu města.

Zasedání zastupitelstva proběhne ve středu 22.června 2016
v 16 hodin v Městském kulturním středisku v Chropyni.

Podrobnosti o jednání najdete na webu města nebo zde v archivu.

Video záznam ze zasedání zastupitelstva Chropyně 22.6.2016 RESO Hulín najdete ZDE.

Hala třídící linky a skladu RESO HulínHala třídící linky a skladu RESO Hulín (Michal Pospíšil)

Autor: Michal Pospíšil | středa 22.6.2016 4:22 | karma článku: 8.88 | přečteno: 435x

Další články blogera

Michal Pospíšil

Čeho se zastupitelé v Chropyni bojí?

Štěrkopísek se stal strašákem, kterého se bojí početná část zastupitelů Chropyně. Zřejmě proto se rozhodli vykašlat na výsledek referenda a raději budou dál vyčkávat. Jejich taktika se jim zatím vyplácí.

9.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 936 | Diskuse

Michal Pospíšil

Občané Chropyně by měli vědět, co se ve městě děje a co se chystá!

Zapojit se do rozhodování o důležitých stavbách a navrhnout jiné řešení, je v Chropyni obtížné. Zdá se, že radnice bere připomínky občanů spíše jako přítěž. Pravdu má přece ten, kdo byl zvolen. Nikoli běžný občan.

5.12.2017 v 21:21 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 1874 | Diskuse

Michal Pospíšil

Těžbu štěrkopísku v Chropyni může zastavit referendum

Boj o zastavení těžby štěrkopísku v Chropyni dál pokračuje. Odpůrci těžby prosadili nové veřejné projednávání. O těžbě štěrkopísku rozhodne referendum.

31.3.2017 v 15:30 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 415 | Diskuse

Michal Pospíšil

Hazard v Chropyni - Co je pravda, nepravda a názorová manipulace?

V Chropyni to pěkně vře. Lidé se bouří kvůli nové herně a chtějí hazard zakázat. Radní naopak hazard podporují a hledají argumenty proti zákazu. Jsou však tyto argumenty pravdivé? Nebo se jedná o vychytralou názorovou manipulaci?

8.2.2017 v 3:12 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 869 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Soukromým tryskáčem vstříc ochraně klimatu

Téma ochrany životního prostředí a boje s klimatickou změnou dnes hýbe médii. Bohužel jsme ale svědky doslova záplavy pokrytectví.

20.8.2019 v 11:29 | Karma článku: 29.34 | Přečteno: 657 | Diskuse

Jiří John

Má Gréta alespoň trochu pravdu?

Pračlověk svým ohněm asi těžko roztavil ledovce, které byly i v Evropě v době ledové, ale nemá přesto Gréta & spol. trochu pravdy? Spočítejme to.

20.8.2019 v 7:29 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 813 | Diskuse

Lumír Vitha

Co se děje na poli - místo hnojení půdy dojení? (1. část)

Základní vazbou umožňující zdravé zemědělské hospodaření je vzájemná výměna živin mezi rostlinnou a živočišnou výrobou. Pokud je z nějakého důvodu tato vazba narušena, nastupují náhradní řešení.

20.8.2019 v 6:30 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 391 | Diskuse

Karel Tejkal

Pro záchranu planety

Ke snížení produkce kysličníku uhličitého pro záchranu planety jsme povinni využít každou možnost, která se nabízí. S výjimkou energie z jádra, ovšem.

19.8.2019 v 15:59 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 405 | Diskuse

Martin Mařák

Komunikace rostlin a stromů

I vegetariáni konzumují živé tvory a to, že o jejich vnitřním životě a "duši" nechtějí nic vědět, je nijak neomlouvá.

19.8.2019 v 0:01 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 818

Grafik, designer a programátor, který se věnuje publicistice, ochraně životního prostředí, krajinné ekologii a westernu. Autor projektu Lužní lesy.

Najdete na iDNES.cz