Musí mít radnice vždy poslední slovo?

9. 12. 2015 6:30:10
"Nemluvit - na nic se neptat - držet krok a nevyčnívat z davu." Tak zní moto radnice jednoho nejmenovaného města, která na doporučení agentury "Stádo ovcí, s.r.o" osadila ulice novým dopravně-sociálním značením.

Tento pokrokový přístup města vychází z metodického doporučení Ministerstva pro klidný život a spokojenou rodinu MPKZSP, které důrazně nabádá všechny starosty, místostarosty a tajemníky úřadů, aby se zúčastnili speciálního školení, po jehož absolvování budou moci lépe a efektivněji bojovat proti nebezpečnému fenoménu ve společnosti, který odborná literatura označuje jako "Syndrom vlastního názoru".

Tiskový mluvčí ministerstva MPKZSP nám potvrdil, že je o toto školení skutečně velký zájem. V průběhu celého kurzu se jeho účastníci naučí jak neposkytovat informace nebo je poskytovat v takové formě, aby z nich nebyla jasná odpověď, jak se vyhýbat dotěrným dotazům od zvídavých občanů, jak odsouvat problémy na později, jak se zbavit odpovědnosti za svá rozhodnutí a zejména, jak preventivně předcházet vzniku jakékoli skupinky odporu, která by mohla - nedej bože - ohrozit postavení některých důležitých politiků na komunální úrovni.

Nové dopravně-sociální značení pomáhá městu v boji proti nepřizpůsobivým občanům, kteří jdou proti proudu, poukazují na nedostatky, chyby a hájí občanská práva a svobodu projevu.Nové dopravně-sociální značení pomáhá městu v boji proti nepřizpůsobivým občanům, kteří jdou proti proudu, poukazují na nedostatky, chyby a hájí občanská práva a svobodu projevu. (Michal Pospíšil)

Prevence spočívá zejména v informovanosti občanů. Každý občan musí být jasně srozuměn, co smí a nesmí dělat. Jak se vyjadřovat a jak přemýšlet. Nové dopravní značení v ulicích města tento jinak nelehký úkol podstatně zjednoduší.

"Proti nepřizpůsobivým občanům, kteří naivně hájí svá občanská práva, je třeba zakročit i mediálně!" prozradil člen redakce místního zpravodaje. "Ještě že ty jejich dlouhé fejetony nikdo nečte. Proboha dokážete si představit ty následky?" nechal se slyšet a vzápětí dodává: "Stačí ke každému provokativnímu článku rebelů připojit kratičký dovětek, kterým takového autora nepřímo a taktně zesměšníme. Jsme město, jsme současně redakce, tak si to můžeme dovolit. A než vyjde další číslo našeho občasníku, ono už to ty buřiče do té doby přejde. A kdyby ne, nasadíme jinou razantnější taktiku," dodal pan redaktor s úsměvem.

Získali jsme vyjádření profesorky Mgr. Dotěrné, Phd., která analyzovala poslední článek, jež byl ve zpravodaji města aktuálně otištěn.

"Město v tomto případě využívá osvědčenou taktiku založenou na psychologické manipulaci se čtenářem. Autor článku se snažil lehčí formou fejetonu s prvky satiry a sarkasmu poukázat na problém nízkého zájmu občanů a zastupitelů města, kterých se na důležitém veřejném projednání strategického dokumentu města sešla opravdu jen hrstka. Ve srovnání s enormním zájmem o zábavné představení známého českého baviče, jehož představení probíhalo ve stejné budově téměř současně, ale o patro níže. Autor článku v žádném případě nekritizoval práci komise, která podklady k projednávání chystala. Naopak je nad míru zřejmé, že si význam a náročnost projednávaného dokumentu zcela uvědomuje a dokonce hned na začátku svého fejetonu práci komise chválí. Redakce zpravodaje ale bravurně využila nové poznatky, které díky školení ministerstva MPKZSP získala a které autor článku nezná. Jinak by totiž musel vědět, že si většina čtenářů pamatuje pouze nadpis článku a pár posledních vět. Celých 99% čtenářů nikdy nebude přemýšlet kdo má pravdu a kdo ne, zejména když nebyli čtenáři v danou chvíli na tomto projednávání přítomni. Je nad míru jasné, čí slovo má větší váhu. Zda malého pisálka nebo veřejně známého zastupitele, který je současně i v redakci zpravodaje."

"Technice, kterou město použilo se říká tzv. nepřímé odvedení pozornosti od jádra pudla. Zdůrazní se to, co sám autor článku zdůraznil - tedy význam strategického plánu který se projednával - na oko se přizná, že se občas mohou stát drobné chyby, tedy dvakrát po sobě pravda. No a čtenář dál podvědomě očekává další pravdu v pořadí. No a místo toho se mu podstrčí de facto cokoli. Prostě poslední věta, kterou si každý zafixuje. A je hotovo. Nezáleží na tom, zda je či není pravdivá, zda se jedná o polopravdu nebo věc zcela zjevně vytrženou z kontextu. Je to prostě poslední věta a tu si čtenář musí pamatovat," dodala Mgr. Dotěrná, Phd.

Nové metody města již sklízí první plody úspěchu.

Autor článku se přihlásil do stejného kurzu, kterým nedávno prošly zdejší politické špičky. Prý aby se dalších podobných chyb vyvaroval. Omezí tvorbu fejetonů a přejde na investigativní novinařinu formou reportáží o zajímavých tématech, které bude publikovat v některém více objektivním médiu s mnohem širší čtenářskou základnou.

Můžeme se tedy těšit na další zajímavé články tohoto začínajícího autora? Věříme, že ano. :-)

PZN: Článek je reakcí na komentář u fejetonu zveřejněného ve Zpravodaji Chropyně č.10/2015 na str.8.
http://www.muchropyne.cz/content/files/zpravodaj/2015_10.pdf

Jedná se o fejeton, proto ho také tak berte. I když s námětem, nad kterým by bylo hodno hlouběji popřemýšlet :)

Autor: Michal Pospíšil | středa 9.12.2015 6:30 | karma článku: 4.04 | přečteno: 87x

Další články blogera

Michal Pospíšil

Čeho se zastupitelé v Chropyni bojí?

Štěrkopísek se stal strašákem, kterého se bojí početná část zastupitelů Chropyně. Zřejmě proto se rozhodli vykašlat na výsledek referenda a raději budou dál vyčkávat. Jejich taktika se jim zatím vyplácí.

9.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 931 | Diskuse

Michal Pospíšil

Občané Chropyně by měli vědět, co se ve městě děje a co se chystá!

Zapojit se do rozhodování o důležitých stavbách a navrhnout jiné řešení, je v Chropyni obtížné. Zdá se, že radnice bere připomínky občanů spíše jako přítěž. Pravdu má přece ten, kdo byl zvolen. Nikoli běžný občan.

5.12.2017 v 21:21 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 1871 | Diskuse

Michal Pospíšil

Těžbu štěrkopísku v Chropyni může zastavit referendum

Boj o zastavení těžby štěrkopísku v Chropyni dál pokračuje. Odpůrci těžby prosadili nové veřejné projednávání. O těžbě štěrkopísku rozhodne referendum.

31.3.2017 v 15:30 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 414 | Diskuse

Michal Pospíšil

Hazard v Chropyni - Co je pravda, nepravda a názorová manipulace?

V Chropyni to pěkně vře. Lidé se bouří kvůli nové herně a chtějí hazard zakázat. Radní naopak hazard podporují a hledají argumenty proti zákazu. Jsou však tyto argumenty pravdivé? Nebo se jedná o vychytralou názorovou manipulaci?

8.2.2017 v 3:12 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 869 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Jan Ziegler

Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

17.6.2019 v 16:59 | Karma článku: 30.87 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Jita Splítková

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček

Tak to tu opět máme – snahy o obnovení sloupu hanby. Kdo soudný by chtěl mít v centru svého hlavního města symbol ponížení, zastrašování, utlačování, okradení, poněmčování - ale i kolaborace a lokajství? Proč neobnovovat?

17.6.2019 v 14:58 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 815 |

Irena Aghová

Timon Athénský – vše pro mé přátele.

Jen díky panu profesoru Hilskému můžeme v současnosti nahlédnout do srdce Shakespearovy tvorby a osvojit si i znalosti nejen jeho doby, ale také společenské a politické situace renesanční Anglie.

17.6.2019 v 14:31 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 124 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Premiér Babiš má důkaz na to, že už je líp. No tak to se mi hnedle ulevilo…

S babočkou paví oko na tričku, na mikině, či co to je, zvěstuje národu jeho Mesiáš, že jsme se konečně dočkali – už je líp! No, to to ale trvalo, hlavně, že na to má pan Mesi... pardon, premiér, papír...

17.6.2019 v 13:37 | Karma článku: 24.08 | Přečteno: 543 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 816

Grafik, designer a programátor, který se věnuje publicistice, ochraně životního prostředí, krajinné ekologii a westernu. Autor projektu Lužní lesy.

Najdete na iDNES.cz